Recenze RC vrtulníku EasyCopter V4.5 Colibri

Easycopter Colibri

Není tomu dlouho, co jsme rozšířili sortiment o produkty největšího českého distributora RC modelů, firmy Pelikán. Jak je v našem internetovém obchodě zvykem, každý produkt se snažíme před uvedením do prodeje důkladně otestovat. Nejen že tím poznáme všechny naše produkty do posledních detailů, takže můžeme našim zákazníkům vždy odborně poradit s obsluhou či servisem. Hlavním důvodem testování je odhalení slabin modelu a jeho poruchovosti. Pokud RC model neprojde naším testem kvality, není do naší nabídky zařazen. Díky tomu máme méně reklamací, více spokojených zákazníků, ale i méně starostí.

Colibri

I proto jsme před zařazením mini RC vrtulníčku EasyCopter V4.5 Colibri PRO do naší nabídky začali jeho důkladným testováním. Colibiri se nám už od začátku líbil jeho cílením na začínající uživatele. Po jeho otestování jsme se s vámi rozhodli podělit o zkušenosti z více jak měsíčního používání, protože my jsme z něj nadšeni.

vrtulník

Rozhodli jsme se otestovat tento RC vrtulník v balení nazvaném PROFIPACK. Model vám dorazí v hliníkovém kufříku zabaleném ještě do bublinkové folie. Kufřík je skvělý, model máte vždy bezpečně uložen i s kompletním příslušenstvím a vždy připravený k přepravě na místo letu.

profipack v kufříku

Po otevření kufříku, který se dá i zamknout přiloženými klíčky, najdete hned na vrchu podrobný návod. Ten je proveden v šesti jazycích, včetně češtiny. Ten váš provede nejen základy obsluhy tohoto konkrétního vrtulníku, ale seznámí vás i s obecnými zásadami letu vrtulníkem, či s pravidly používání LiPol baterií. To využijí především začátečníci, pro které bude Colibri prvním RC vrtulníkem. Návod opravdu patří k nejzdařilejším, jaké jsme zatím viděli a určitě doporučujeme jeho pročtení před prvním použití modelu.

4

Další co najdete v balení je ovladač. Na něj se blíže podíváme, protože obsahuje více zajímavých vychytávek. Jedná se o čtyř kanálový ovladač pracující na frekvenci 2,4GHz. Jak už můžete z použití frekvence 2,4GHz vytušit, dosah je více jak dostatečný a nebudete jím nijak omezování během letu. Samozřejmostí je i provoz více modelů na stejné frekvenci, bez nutnosti řešit výměny krystalů, jak bylo v minulosti nutností. Co na ovladači zaujme na první pohled je monochromatický LCD display. Ten zobrazuje aktuální nastavení. Vidíte na něm aktuální pozici výchylek digitálních trimů pro všechny kanály, aktuální výchylku plynu či indikátor napětí baterií v ovladači.  

Na display najdete i aktuálně nastavený mod letu. Tím se dostáváme asi k největší přednosti tohoto ovladače. Pouhým otočením antény ovladače můžete ovladač přepínat mezi Modem 1 (plyn vlevo) či 2 (plyn vpravo) bez složitého rozebírání ovladače. Začátečníci si mohou vyzkoušet, který mod jim více vyhovuje a snadno si nastavit ten který jim vyhovuje nejlépe. Poslední věcí, kterou najdete na display, je nastavená velikost výchylek. Na ovladači lze dlouhým stisknutím křížového ovladače přepnout mezi „Základním“ či „Pokročilým“ letovým režimem. V Základním režimu jsou nastaveny malé výchylky – RC vrtulník je extrémně stabilní s mírnějšími reakcemi, což je vhodné například pro naučení visu. Pokročilý režim ocení ti, co už mají něco nalétáno, vrtulník je v něm opravdu svižný a bleskové a ostře reaguje na každý povel ovladače. Nakonec na zadní straně ovladače najdete slot na nabíjení pohonné baterie vrtulníku Colibri. To oceníte v případě, že nemáte po ruce zásuvku. Baterii z ovladače budete muset nabíjet vždy, pokud koupíte model v základním RTF setu, ten na rozdíl od PROFIPACKu neobsahuje síťový nabíječ.

ovladač easycopter

V balení dále najdete náhradní rotorové listy a malý šroubováček, pro jejich snadnou výměnu. Obsahem balení PROFIPACKu jsou i dvě pohonné baterie pro RC vrtulník. Jedná se o jedno článkové LiPol baterie s kapacitou 120mAh. Dále v balení najdete nabíječ se síťovým adapterem. Ten umožňuje nabíjení dvou baterií najednou. Nabíjení je signalizováno LED diodami.

Nakonec to nejdůležitější, samotný RC vrtulník EasyCopter V4.5 Colibri. Ten se svými 28g a 195mm délky vypadá na první pohled jako běžný jednorotorový mini vrtulník. Hned na druhý pohled si ale všimnete, že je něco jinak. Hlavním rozdílem od levných mini RC vrtulníčků je jedno rotorová konstrukce se stabilizátorem Bell-Hiller s vyrovnávacím rotorem na ocasním nosníku. Ta vrtulník řadí mezi dospělé stroje. Vrtulník EasyCopter Colibri V4.5  se také jako dospělý stroj ovládá, ale k tomu až dále. Teď si celý vrtulník podrobně prohlédneme. Začněme řídící jednotkou. Ta na jednou tištěném obvodu v sobě integruje regulátor pro nosný i vyrovnávací ocasní rotor, přijímač, gyroskop i dvě serva ovládající desku cykliky. Motory jsou stejnosměrné, přesto nabízejí dostatek výkonu a ani po intenzivním měsíčním používání jsme nezaznamenali jejich vynechávání.

Všechny části vrtulníku působí titěrně až křehce.  Díky lehké váze ale vrtulník vydrží nejednu havárii (sami jsme vrtulník omlátili snad o vše, co bylo v okolí a bez újmy, vrtulník pořád vypadá jak nový). Baterie se vkládá do malé šachtičky v podvozku vrtulníku, ten je dostatečně široký, takže usnadňuje první přistání a eliminuje převrácení vrtulníku. Podvozek obsahující šachtu na baterie je na modelu nasazen v plastových držácích a s elektronikou modelu je spojen konektorem, takže při výměně podvozku nemusíte nic pájet. Konektory jsou připojeny i motory hlavního a vyrovnávacího rotoru, takže jejich výměna je také snadná, taktéž bez pájení. To je snad vše k popisu vrtulníku. Dále se podíváme, jak se EasyCopter V4.5 Colibri PRO chová ve vzduchu, což je u RC vrtulníku věc bezesporu naprosto zásadní.

7

Protože nejsem žádný profesionální RC vrtulníkář a dlouhou dobu jsem s žádným vrtulníkem nelétal, měl jsem z prvního startu trochu respekt. Čekal jsem první špatný start a zničení vrtulníčku, které mi ukončí večerní zábavu. Po prvním startu Colibri jsem byl doslova v šoku. Model se asi při 50% plynu krásně hladce odlepil od země a jen drobnými korekcemi se mi ho podařilo udržet ve visu. Po krátkém jemném dotrimování, které je opravdu ideálně citlivé a umožňuje trimování po dostatečně malých krocích, se vrtulník držel ve visu sám bez nutnosti jakékoli stálé korekce. První starty jsem samozřejmě absolovoval v začátečnickém modu s malými výchylkami. Bez problémů jsem si zalétal v malém obývacím pokoji plném nábytku. Vrtulník se choval přesně tak, jak jsem od něj očekával.

Možná to působí malé rozměry, díky kterým se člověk rychle přestane modelu bát (a případných škod jím způsobených) a hned jsem začal zkoušet let „čumákem“ proti sobě, kdy jsem vrtulník potrápil několika pády způsobenými mojí chybou. Ač jsem měl vždy strach, co s vrtulníčkem bude (už náhradní rotorové listy v balení ve mně vzbuzovali pocit, že to bude spotřební zboží). Vrtulníček však nic, držel po hromadě, bez prasklých lyžin či očesaných listů. Nízká hmotnost zde hraje opravdu velkou roli. Krátce jsem zkoušel i pokročilý mod s velkými výchylkami. Ten bych začátečníkům doporučil spíše ve větších prostorech či venku za bezvětří. Z vrtulníku se stává opravdu ostrá střela a místnost přeletí, než se nadějete. Řízení je však dále stejně přesné, jen na jednotlivé pokyny ovladače vrtulník reaguje s mnohem větší chutí a hlavně podstatně větší rychlostí.

2

Nemohu jinak než vrtulníček doporučit především těm, kteří doteď létali s dvourotorovými vrtulníky a mají obavy z přechodu na jednorotor. EasyCopter Colibri V4.5 je náročností ovládání něco mezi těmito dvěma konstrukcemi. Je při malých výchylkách opravdu hodný a dělá přesně to, co chcete. Díky malým rozměrům i velké odolnosti ani nebudete mít strach se pouštět do náročnějších kousků, od letu s vrtulníkem proti sobě či létání osmiček i v malých místnostech.

Pokud jste naprostý začátečník a chcete dvourotorové vrtulníky rovnou přeskočit, je EasyCopter Colibri V4.5 také ideální. Osvojíte si základní ovládání jednorotorového vrtulníku na jednoduchém stroji, který nepotřebuje žádné složité nastavení a má levné a snadno vyměnitelné náhradní díly. Vyhnete se tak pocitům hořkosti, kdy svůj nadupaný šestikanál za mnoho tisíc po prvním vzlétnutí zaboříte do louky. S Colibri získáte do ruky ovládání vrtulníku, intuitivně budete vědět, k čemu která páčka ovladače slouží a tak první lety s větším strojem budou o to jednoduší.

A co zkušení uživatelé? Pro ty bude Colibri skvělou večerní zábavou při zimních či deštivých večerech, kde se nedá létat venku. I mezi profi modeláři jsou malé jednorotorové vrtulníčky oblíbenou zábavou v zimě v hale či tělocvičně.

Na závěr bych vrtulník EasyCopter Colibri PRO V4.5 doporučil úplně každému, kdo chce, jak se říká dostat za málo peněz hodně zábavy. Pro tento model mluví dobré letové vlastnosti, velká odolnost, snadná opravitelnost, nízká cena samotného RC modelu tak i jednotlivých náhradních dílů.

Příspěvek byl publikován v rubrice RC modely vrtulníků a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.